boşanma sonrası

Boşanma Süreci ve Sonrası

Evlenmek her ne kadar doğal bir durum ise boşanmakta doğal bir süreçtir. Fakat boşanma sonrası travmalar olabilir. Boşanmak ciddi  bir süreçtir ve bu süreç gerçekleşene kadar taraflar zor bir dönemden geçerler. Genel olarak düşünülen, kadınların bu süreçten çok daha fazla etkilendiği yönündedir. Fakat durum erkekler için de aynıdır. Her ne kadar evlilik bitmişse de, erkekler hala eşinin geleceği ile ilgili kaygı duyar, ortada kalmaması düşüncesi ile sorumluluk durumu devam eder. Özellikle tarafların ortak bir çocuğu varsa, evliliğin bitmesi erkekler için ciddi bir üzüntüye sebep olur.

 Türk Medeni Kanunun da boşanma, belirtilen sebeplerin varlığı halinde, hâkimin karar vermesiyle mümkün olabilir. Hukuk sistemimiz de boşanma, genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Boşanma davası açan tarafların genel olarak %90’ nı Genel  Boşanma sebebi oluşturur.

Özel boşanma sebebi ise; zina, hayata kast,  pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk ve akıl hastalığından oluşmaktadır.

Boşanma Sürecinde Avukat

Boşanma sürecinde avukata ihtiyacın yok diyenleri pek dinlememek gerekiyor. Çünkü, hakların korunması, delillerin oluşturulması, davanın düzenli takibi gibi hukuki işlemlerin yürütülebilmesi için, avukat vasıtası ile davayı yürütmek oldukça faydalıdır.

Evliliğin başlangıcında, sonsuza dek beraberlik sözü verilir. Bir umutla başlamış olan ve evlilikle taçlandırılan birlikteliğin bitmesini kimse istemez. Fakat ters giden bir şeyler olur ve bitirme kararı alınır. Boşanma sürecinde taraflar, en çok sonrasın da neler olacağı konusunda belirsizlikler yaşar. Genel olarak bireyler, boşandıktan sonra görüşmemeyi tercih ederler. Ancak çocuğun olduğu durumlarda tarafların kesinlikle arkadaş kalabilmesi oldukça önemlidir. Bunun daha kolay ve profesyonel bir şekilde ilerleyebilmesi için, tarafların terapistlerden yardım alması gerekir.

Eğer evlilik sürecinde benliğinizden vazgeçmemiş arkadaşlarınıza, hobilerinize, sosyal yaşantınıza devam etmişseniz, boşanma sonrası sizin için daha hafif geçecektir. Var olan düzeninizin bozulmayacağını yalnızca değişiklik olacağını düşünürseniz, bu size güven verecektir.

Diğer Hizmetlerimiz