evliliğimi nasıl kurtarırım

Evliliği Kurtarma Yolları

Evlilik süresince herkes problem yaşayabilir. Önemli olan problemleri beraber çıktığımız bu yolda yine beraber düzeltebilmemiz. Fakat düzeltmek yerine kaçmayı tercih ediyor hatta ayrı hayatlar yaşamaya başlıyorsak evlilik bozulabilir. Bu durumda, yalnızca fiziksel olarak değil, duygusal olarak da uzaklaşmış oluruz. İlişkinin en kuvvetli ilacı iletişimdir. Eşinizle, empati kurarak iletişim sağlayabilirseniz problemleri anlar ve çözümleyebilirsiniz demektir.

Bencillik

Bencillik, oburluğun bir türüdür. Sürekli obur olan bir insan, gerçek anlamda doyuma ulaşamaz. Evlilikte de sürekli beklenti, istek yani oburluk da bulunan kişi, hiçbir şekilde tatmin olamayacak ve evliliğini zedeleyecektir. Evliliğin bozulmasının baş düşmanı bencilliktir. Bencillikten uzak durmak gerekir. Sürekli kendi ihtiyaçlarınıza odaklanır, eşinizi ihmal eder ve kendi isteklerinizi dayatmaya çalışırsanız bir süre sonra evliliğinizin bitişe gitme ihtimali kaçınılmaz olur.

Hatırlama

Evliliğinizin ilk günlerini, aylarını hatta evlilik öncesi flört döneminizi hatırlamalısınız. Flört, isteme, nişan… Aynı yastığa baş koymayı sabırsızlıkla beklediğiniz o günler geride kaldı. Artık evlendiniz. Cicim aylarını da geride bıraktınız. Neden evliliğinizin üzerinde kara bulut oluştuğunu hissediyorsunuz?

Evlilik süresince, yaşanılan problemler karşısında eşinizle empati kurarak iletişim sağlamazsanız, kara bulutları da gönderemezsiniz. İletişim ilişkinin en sağlam anahtarıdır. Yine iletişim sayesinde, güneşli günler görebilirsiniz. İlk zamanlarınızda yaşadığınız mutlu anılarınızı asla unutmadan gülümseyerek birbirinizle paylaşın ve hatırlayın. Elbette sorunlar yaşayacağız. Ama unutmayın;

Kimse kusursuz değildir.

Bunu düşünerek devam edelim ve kendi kusurlarımızı görelim. Kendimizi eleştirelim. İnsanlar hatalarını kendilerine itiraf etmek de çok güçlük çekerler. Çünkü egolarımız var ve bu egolar kendimizi eleştiride bulunmamıza izin vermezler. Eğer hatalarımızı, yanlışlarımızı kendimize itiraf etmeyi başarırsak, kendimize öz eleştiride bulunursak, hem kişisel hayatımızda hem evlilik hayatımızda büyük bir adım atmış oluruz.

Yine unutmadan; Hiçbir evlilik mükemmel değildir.

Mükemmel hale getiren siz olacaksınız. Sakin kalmayı başarmak, egolarınızdan bir şey eksiltmez. Tam aksine, vermiş olduğunuz bu mücadeleden mutlu çıkarsınız.

Diğer Hizmetlerimiz