Evlilik Öncesi

Evlilik, iki insanın birbirini sevmesi ve sonuç olarak hayatlarını birleştirmek istediği önemli bir olaydır.  Evlilik, ciddi bir güven ve sadakate dayalıdır. Bundan sonraki tüm yaşamınızda var olacak, aynı yastığa baş koyacak insanı belirlersiniz. Bu düşünce bile mutluluktan havalara uçmaya yetebilecek bir durumdur. Bu sürece kadar ki olan her şey taraflar için toz pembedir. Sonrasında çiftler için stresli bir dönem başlar. Özellikle tarafların, ailelerinin birbiriyle uyumu son derece önemlidir.

 

evlilikte aile uyumu

Süreç yeni ev, yeni hayat kurma hazırlıklarıyla başlar. Bu hazırlıkların başlaması sonucunda çiftler kendilerini mutsuz hissedebilir. Hatta evlilik kararının doğru olup olmadığını gözden geçirebilirler. Uzmanlar bu durumu  “evlilik öncesi sendromu” olarak nitelendiriyorlar.

Ailelerimiz, büyüklerimiz, toplum değer yargıları bizlere, evliliğin sonu olmayan ve çok mutlu bir yaşantı olduğunu empoze etti. Hal böyle olunca, evlilik öncesi stres yaşamak son derece normal.

Nasıl ki aile içinde veya arkadaş ortamımızda sorun yaşayabiliyorsak, evlilikte de sorun yaşayabileceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Çünkü hayat değişkendir ve hissettiklerimiz, yaşadıklarımız zaman zaman değişebilir. Unutmayın hiç birimiz kusursuz değiliz ve karşımızdakini kesinlikle kusursuz görmemeliyiz. Önemli olan karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörüdür.

Evlilik öncesi kendimize sormamız gereken en önemli soru, partnerimizin doğru eş olup olmadığı sorusudur. Evlilik öncesi yaşanan stresten dolayı çiftler tam da bu anda birbirlerini tartmaya başlarlar ve bu sorunun cevabını kendi içlerinde ararlar. Bu durum ister istemez kişi üzerinde baskı ve stres oluşturur. Eğer karşılıklı saygı ve sevgi varsa partneriniz sizin için doğru insandır.

Evlilik öncesi çoğu çift stres yaşar. Unutmayın bunu yalnızca siz hissetmiyorsunuz. Bu durum sizi çok zorluyorsa profesyonel bir destek almayı tercih etmelisiniz. Çözümü olmayan hiçbir sorun yoktur. İdeal evliliğin şekillenebilmesi için sevdiğiniz insanı kırmayın ve stresi ona mal etmemeye çalışın.

Diğer Hizmetlerimiz