Evlilikleri Boşanmaya Sürükleyen Sebepler

Kuşkusuz kimse evliliğinin bitmesini istemez. Fakat sinsice evliliği bitirmeye sürükleyen bazı sebepler vardır. Örneğin;

  • UZUN SÜRELİ CİNSEL BİRLİKTELİKTEN UZAKLAŞMAK

evlilik ve boşanma

Boşanma da en sık rastlanan sebeplerden biridir.  Her şey cinsel hayat değildir evet ama insan vücudu arzularıyla yaşar. Öfke ve kızgınlıklar, cinsel hayattan uzaklaşma aldatmaların altında yatan sebeplerdendir. Duygusal bağlılık olmadan ilişki uzun sürmez bu da kuşkusuz boşanma sürecini beraberinde getirir.

  • SAYGISIZLIK

evlilik boşanma ve saygısızlık

Eşinizin kararlarını hiçe sayıyor ve bildiğinizden şaşmıyorsanız, son derece saygısızlık yapıyorsunuz demektir. Bu şekilde davranmaya devam etmenin akabinde boşanma kaçınılmaz oluyor.

  • AŞIRI KISKANÇLIK

evlilik ve kıskançlık

Elbette sevdiğimiz insanı kıskanabiliriz. Ama bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir. Herkesin kendi alanı ve yaşantısı olduğunu unutmamalıyız. Eşlerin birbirlerinin hayatına karşı fazla müdehalesi, karşı tarafı sıkacaktır ve boşanma kararını beraberinde getirecektir.

  • İLETİŞİM

evlilik boşanma ve iletişimsizlik

Evliliğin en önemli hususlarından biri de iletişimdir. İdeal bir evliliğin temeli iletişime bağlıdır. Sorunlarımızı konuşamıyorsak büyük bir iletişim problemimiz olduğunu gösterir. Ya da kötü iletişim boşanmanın en büyük sebebidir.

  • FAZLA BEKLENTİ

evlilikten fazla beklenti

İlişkiye başlayıp evlilik kararı aldığımız insan aynıdır.  Evlendikten sonra daha fazlasını beklemek tarafları yorar ve boşanmaya kadar sebebiyet verebilir.

  • ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR

evlilikte aile ve arkadaşlar

Boşanmanın belki de en büyük sebebi olabilir üçüncü şahıslar. Sorunlarınızı birlikte konuşmak yerine ailenizi ya da arkadaşlarınızı dahil etmek ve dışarıdan müdahale edilmesine izin vermek karşı tarafı rahatsız eder. Bu durum boşanmaya yol açabilir.

  • YALAN

evlilik boşanma ve yalan

Yalan büyük bir güvensizliğin temelidir. Yalan söylemek ilişkinin temelini sarsar. Yalan söylemenin telafisi yoktur ve boşanma kaçınılmazdır.

  • ÇOCUK SAHİBİ OLAMAMA

evlilikte çocuk sahibi olamamak ve boşanma

Çocuk, evliliğin ön koşulu değildir. Günümüzde tıp çok ilerlemiştir. Araştırmadan yetersizlik duygusu içerisine girmek boşanmanın sebeplerindendir.

  • Şiddet

evlilik boşanma ve şiddet

Duygusal ya da fiziksel şiddet gören bireylerin kuşkusuz evliliği bitirmesi gerekir.

Diğer Hizmetlerimiz