Fark Edilmeden Çocuk Takibi Nasıl Yapılır ?

Değerli ebeveynler;

Eğer bir meslek olarak düşünülseydi, en zor mesleğin Anne-Babalık olduğu düşünülürdü. Gelişen teknolojiyle birlikte, internet ortamının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri yüzünden pek çok aile yakınmaktadır. İnternet, her yaşta bireyin artık elinin tam da altında. Bu platform, kimi zaman iyi yönde hitap etmeye yönelik gibi görünse de, çocuğumuz için pek çok kötü tarafının olduğunu biliyoruz ve bu yüzden kaygılanıyoruz. Subliminal içerikli oyunlar, arkadaşlık siteleri ve daha fazlası… Bir birey yetiştirmek oldukça zahmetli bir iştir. Onun için en iyisini düşünmek, geleceğini inşa etmek ve bunu her zaman yapıyor olmak Anne-Babaların görevidir. Evlatlarımızı her daim kontrol etmemiz ve onlarla kaliteli zaman geçirmemiz gerekir. Evlatlarımızı çok iyi tanıyor olmamız gerekir. Duygu değişimlerinde bir pürüz meydana geldiğinde bunu iyi gözlemlemeli ve çözüm üretmemiz gerekir. Buluğ çağına gelmiş bir bireyi yönlendirmek oldukça zordur. Anne baba olarak kontrolü elden bırakmamak oldukça önemli rol oynamakta. Çocuğunuz ile ilgili bir değişim fark ettiyseniz, kesinlikle onu takip etmeniz gerekir. Televizyonlarda çıkan haberleri ya da çevremize bakınıp olup bitenleri düşünecek olursak evlatlarımız hakkında kaygılanmamız çok normal bir davranış. Çünkü onlar bizim en kıymetlilerimiz.

Çocuklarımızın yetişme sürecini kontrol eden okullar, kimi zaman onlardan ayrı kalmamıza sebep olabiliyor. Çocuğumuz için okul güvenebileceğimiz en iyi ortam olabilir fakat beraberinde gelen arkadaş ortamı ne yazık ki bu güveni yıkabiliyor. Özellikle lise ve üniversite hayatların da tanımadıkları, bilmedikleri birçok arkadaş ediniliyor. Bu arkadaşlar arasında iyiler olduğu gibi birçok kötü alışkanlığa sahip insanlar da yer alabilir. Çocuğunuz hakkında endişeleniyor ve onun için kaygılanıyorsanız onu takip etmeniz gerekir. Bunu yaparken kesinlikle kamufle olmalısınız. İş dolayısıyla ya da başka sebeplerden dolayı çocuğunuzu takip edemiyorsanız bu işin uzmanlarından (özel dedektif) destek almanızı öneririm.

Peki öğrenci takibi nasıl yapılmalı?

Eğer çocuğunuzun davranışlarında faklılık olduğunu gözlemlemiş ve onu takip için harekete geçmişseniz, bunun birçok yöntemi olduğunu bilmelisiniz.

Örneğin;

Telefonuna bir takip yazılım programı yükleyebilirsiniz. Bu program sayesinde cihazı ile yaptığı her şeyi görebilir ve öğrenebilirsiniz. Böyle bir yazılım programını yükleyebilmeniz için, telefonun en az 2-3 dakika elinizde bulunması gerekiyor. Ancak böyle bir imkan söz konusu değil ise, takip çiplerini tercih edebilirsiniz. Takip çipleri, çantaya, telefona, kıyafete kullanabileceği tüm eşyalara uygundur. Takip çipleri sayesinde bulunduğu konumu ve konuşmaları öğrenebilirsiniz.

Unutmayın dünyaya getirdiğimiz bireyler, bizim en kıymetlimizdir. Onların tüm yaşamını kontrol etmek en büyük amaçlarımızdan biridir. Onlara iyi bir hayat inşa edebilmemiz için çocuklarımızı en iyi şekilde yönlendirmemiz gerekir.

Diğer Hizmetlerimiz