kadın erkek psikolojisi

Kadın ve Erkeklerdeki Psikolojik Farklar

Tiyatrolara, kitaplara, makalelere, filmlere, dizilere en çok konu olan kadın erkek ilişkileridir. Yaşanılan durum bazen komedi bazen de dram şeklinde konu olur. Ama en iyi anlatım şekli, trajik-komik olarak ele alınmalıdır. İlişki içerisinde kişiden kişiye değişen birçok durum vardır. Herkesin ilişkiden istekleri ve beklentileri farklıdır.  Mesela kimisi mantık çerçevesi diye adlandırılan tamamen maddi ilişki tercih eder. Kimisi toplumsal ve ahlaki değerlerine önem veren bir ilişki yaşamak ister. Kimisi bencil bir ilişki yaşar. Kimisi ise uzun bacaklı, seksi, dış görünüşüne önem veren biriyle ilişki yaşamayı tercih eder.

Kim ne isterse istesin, ilişkilerdeki ortak nokta birlikteliğin ve berberliğin başlamasıdır. Beraberlik zaman içerisinde şekillenir, olgunlaşır. Ya da tam tersi olur.

KADIN VE ERKEKLERDEKİ EN ÖNEMLİ HUSUS

Kadın ve erkekleri ilişkilerde birbirinden ayıran en önemli husus, düşünce yapısıdır. Genel olarak erkekler için ilişki cinselliğe dayalıdır. Öncesinde romantizmi pek önemsemezler. Daha doğrusu, cinsel birlikteliğin sağlanmasıyla romantizmi oluşturduklarını düşünürler. Fakat kadınlar için durum tam tersidir. Önce romantizm ve aşk yaşamayı, sonrasında cinsel birlikteliğin sağlanmasını tercih ederler.

İlişkide kadın, ilgisizlik görüyorsa o beraberliğe son verir. “Gösterilmeyen sevgi, sevgi değildir”.

Kadınlar hatalarını çabuk kabul ederken, erkeklerde durum biraz daha farklıdır. Yapamadıkları bir iş karşısında hatalarını kabul etmezler. Çünkü karşı tarafın onu yeteneksiz ya da beceriksiz olarak görmesini istemezler. Fakat kadınlar, hatasını kabul eden erkekleri daha çok severler.

İlişkide kaybetme korkusu iki taraf içinde geçerlidir. Ancak bazı farklılıklar söz konusu olabilir. Mesela; erkekler kolay kolay sevgilerini gösteremezler. Belki içlerinde çok yoğun bir sevgi barındırırlar ama duygularını ifade edemezler. Kadınlar için durum tam tersidir. Çünkü kadınlar fazla duygusaldır. Hem sevgilerini çok yoğun gösterirler hem de görmek isterler. Kadınlarda ki kaybetme korkusu, başka bir kadının varlığıyla ilgili olabilir. İlişki içerisine başka bir kadın sızmışsa ve bu durumu fark etmişse ancak o zaman kaybetme korkusu yoğun bir şekilde başlar.

KADIN-ERKEK ARASINDAKİ FARKLAR

Kadınlar konuşmayı severler. Erkekler kadınlara oranla daha az konuşurlar. Ama ilişkide iletişim çok önemlidir. En çok konuşarak bir şeyler paylaşılabilir. Eğer bir problem varsa ve kadın çok konuşmaya başlamışsa bu iyiye işarettir. Çünkü bir şeylerin düzelmesini istiyordur. Erkeklerin “vıdı vıdı” olarak adlandırdığı bu durum çok yanlıştır. Çok konuşan kadın yapıcı olmaya çalışıyordur. Çünkü bir kadın susuyorsa o zaman yaşanacaklardan korkulması gerekir. Çünkü susan kadın için her şey bitmiş demektir.

Unutmayın her insan farklıdır. Herkesin karakteri aynı değildir. Zıtlıklar her zaman güzellik katar. Önemli olan bu zıtlıkların kıymetini bilip tadını çıkarabilmek. Eğer farklılıklarınızı kabul ederseniz, ilişkiniz çok büyük anlam kazanır, şekillenir ve daha da olgunlaşır.

Diğer Hizmetlerimiz