evlilik, bekarlık, kadın erkek ve ilişkiler

Neden Evlenmeliyiz?

Biyolojik gereklilik olduğu için mi acaba evliliği düşünürüz? Yoksa kendimize yetemediğimiz için mi başka birine ihtiyaç duyarız? Ya da aşık olduktan sonra aşkı garantiye almak mıdır evlilik? Öyle olsa niye evlilik aşkı öldürüyor desinler ki.

Sahi evlilik aşkı öldürür mü?

Birçok kişi evliliğin, toplum baskısı olduğunu savunmakta. Özellikle büyüklerin arkadaş veya aile çevresinin sürekli olarak, “ne zaman evleniyorsun? Evlenmeyi düşünmüyor musun?” sorularına  sık sık maruz kalır bekar kişiler. Ve nedense hep evli olan bireyler tarafından kurulur bu cümleler. Aslında birçok evli insan, bu cümlelerin hemen ardından kendisiyle çelişir ve “en iyisini yapıyorsun. Bekarlık sultanlık. Şimdiki aklım olsa evlenmezdim” gibi cümleler ile devam eder. Ama neden?

Çünkü, birçok kişi imza atma seremonisini gerçekleştikten sonra,  arkadaş olduklarını, sosyal hayatlarını unutuveriyorlar. Bir şekilde birlikte paylaşılan hayat, bir süre sonra boğmaya başlıyor. Evlenmeden önceki kendi hayatınız yok oluyor. İki kişilik tek bir hayat başlıyor. Yanıldığımız tam da bu nokta. Çünkü herkesin kendi alanı, hayatı ve özeli vardır. Evlendikten sonra hem kendinizi hem karşı tarafı değiştirmeye kalkarsanız, bekar hayatını pek tabi özlersiniz. Önce kendi alanına saygı duymayı sonra karşı tarafın alanına ve hayatına saygı duymayı öğrendiğimiz zaman evlilikten keyif almayı başaracağız.

Peki Neden Evlenmeliyiz?

Öncelikle unutmamalıyız ki, ortada bir sevgi bağı varsa evliliği düşünmeliyiz. Bencil çıkarlar doğrultusunda “mantık evliliği” adı altında olan bir ilişkiden kesinlikle uzak durulmalı. Eğer aşk varsa evlilik olmalı.

Zaten aşk varsa evlilik kararı daha kolay alınacaktır.

Geri kalan hayatını kim sevdiği insanla geçirmek istemez ki? İşte tam da bu sebepten evlilik kararı alınabilir.

Sevdiği insandan çocuk sahibi olmak için de evlilik kararı alınabilir.

Sevdiği insanla karşısına çıkacak tüm zorluklara beraber karşı koymak ve hayata karşı güvenmek içinde evlilik kararı düşünülebilir.

Her ne sebep olursa olsun, sizin için doğru insan olduğuna eminseniz evlenebilirsiniz. Karşılıklı evlilikten beklentilerinizi, evlenmeden konuşursanız, evlilik sonrası problemleri aşmış olursunuz. Birlikte bir emek harcarsanız uzun bir yolculuğa başlarsınız. Birlikte birbirinizin tüm hayatına saygı duyarsanız, başarılı olursunuz. Ve unutmadan önce kendinizi sever ve değer verirseniz, tüm zorluklarla baş edebilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz